Wonen · officiële gewestelijke bronnen
Sociale woningen
Woningbestand, kandidaten en leegstand van sociale woningen per gemeente, zoals elk gewest ze publiceert, met de nationaliteit waar die gepubliceerd is. Elk cijfer verwijst naar zijn bron. Geen score of rangschikking.
Te lezen vóór u vergelijkt
De drie gewesten meten niet hetzelfde: Brussel telt woningen en wachtende gezinnen, Wallonië verhuurde of niet-verhuurde woningen en kandidaturen per gemeente van eerste keuze, Vlaanderen huurders en kandidaten per domiciliegemeente. De referentiedata verschillen, de reeksen hebben breuken (aangeduid met b) en de cijfers zijn niet optelbaar tussen gewesten.
Per gemeente
Gewestelijke profielen
Elk gewest wordt voorgesteld met zijn eigen bronnen en definities.
Brussels Hoofdstedelijk Gewest
Woningbestand
| Indicator | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sociale woningen (BGHM, op 31 december) | 39.607 | 39.742 | 39.813 | 39.781b | 39.947 | 40.089 | 40.347 | 40.532 | 40.824 | 41.014 |
Wachtende gezinnen
| Indicator | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gedomicilieerd in het Gewest | 42.974 | 43.096 | 44.345 | 42.850 | 46.064 | 47.588 |
| Gedomicilieerd buiten het Gewest | 3.988 | 5.259 | 5.426 | 6.595 | 7.737 | 7.984 |
| Totaal wachtende gezinnen | 46.962 | 48.355 | 49.771 | 49.445 | 53.801 | 55.572 |
Toewijzingen
| Indicator | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Toewijzingen van woningen (BGHM) | 2.327 | 2.581 |
Leegstand · 2024
11 % van het sociale woningpatrimonium staat leeg. Daarvan is 67 % gepland voor of in renovatie, en 33 % in een fase van opfrissing of toewijzing.
SLRB · Le rapport des statistiques des SISP 2024 est disponible (23/12/2025). De verdeling per OVM en de wachttijden per OVM worden enkel in een interactief dashboard gepubliceerd: ze worden hier niet overgenomen.
Waals Gewest
WALSTAT publiceert deze gegevens enkel per gemeente, voor de woningen waarvan de openbare huisvestingsmaatschappijen (SLSP) eigenaar en beheerder zijn. In deze reeks wordt geen gewestelijk totaal gepubliceerd en hier wordt er geen berekend. Aandeel leegstand volgens WALSTAT: (verhuurbaar niet verhuurd + niet verhuurbaar) / (verhuurd + verhuurbaar niet verhuurd + niet verhuurbaar).
IWEPS, WALSTAT (source : SWL) · Logements publics des SLSP : loués, louables non loués, non louables, part inoccupée (indicateur 244201)
IWEPS, WALSTAT (source : SWL) · Candidatures à un logement public, commune de premier choix (indicateur 244202)
Vlaams Gewest
| Indicator | Waarde | Jaar | Bron |
|---|---|---|---|
| Sociale huurwoningen (totaal) | 178.743 | 2025 | Wonen in Vlaanderen |
| waarvan eigendom van de woonmaatschappij | 166.077 | 2025 | Wonen in Vlaanderen |
| waarvan ingehuurde woningen | 12.666 | 2025 | Wonen in Vlaanderen |
| Leegstaande woningen (eigendom woonmaatschappij) | 18.793 | 2025 | Wonen in Vlaanderen |
| Aandeel leegstaande woningen | 11,32 % | 2025 | Wonen in Vlaanderen |
| waarvan structurele leegstand (aandeel) | 59 % | 2025 | Wonen in Vlaanderen |
| Actieve inschrijvingen op de wachtlijst | 215.337 | 2025 | Wonen in Vlaanderen |
Huurders
| Indicator | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sociale huurders (gezinnen, op 31 december) | 137.351 | 137.614 | 138.770 | 140.169 | 142.555 | 143.311 | 144.705 | 145.212 | 144.812 | 145.332 | 145.849 | 146.905 |
Toewijzingen
| Indicator | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Toewijzingen (afgesloten dossiers, mutaties inbegrepen) | 11.215 | 10.434 | 10.107 | 11.277 | 10.316 |
Geen aantal woningen per gemeente in een downloadbare tabel: de pagina toont de huurders per gemeente. De kandidaten per gemeente worden niet opgeteld tot een Vlaams totaal.
Nationaliteit
Waarschuwing
De nationaliteit wordt enkel in Vlaanderen gepubliceerd, door Wonen in Vlaanderen. Brussel en Wallonië publiceren ze niet in hun officiële tabellen: niets is dus vergelijkbaar tussen gewesten. Het gaat om de nationaliteit in het dossier, niet om de herkomst. Ze zegt niets over de toewijzingscriteria: nationaliteit is geen toegangscriterium voor een sociale woning.
Vlaanderen: sociale huurders
| Indicator | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belg | 115.955 | 116.738 | 117.124 | 118.493 | 119.992 | 121.423 | 123.841 | 124.840 | 124.263 | 124.036 | 122.383 | 123.829 |
| EU | 4.312 | 4.608 | 4.785 | 5.055 | 5.486 | 5.642 | 5.899 | 6.101 | 6.169 | 6.418 | 6.583 | 6.328 |
| Niet EU | 11.104 | 11.465 | 11.903 | 12.284 | 14.743 | 13.926 | 13.718 | 12.972 | 12.275 | 12.597 | 12.616 | 11.504 |
| Onbekend | 5.980 | 4.803 | 4.958 | 4.337 | 2.334 | 2.320 | 1.247 | 1.299 | 2.105 | 2.281 | 4.267 | 5.244 |
| Totaal | 137.351 | 137.614 | 138.770 | 140.169 | 142.555 | 143.311 | 144.705 | 145.212 | 144.812 | 145.332 | 145.849 | 146.905 |
Wonen in Vlaanderen · Nationaliteitscategorie huurders per gemeente (31/12) · 2012-2023. Dezelfde categorieën zijn per gemeente gepubliceerd (zoekfunctie hierboven).
Vlaanderen: kandidaat-huurders, per provincie
Antwerpen
| Indicator | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Belg | 21.747 | 21.477 | 24.123 | 23.927 | 25.206 |
| EU | 2.872 | 3.074 | 3.663 | 4.032 | 4.391 |
| Niet EU | 9.630 | 9.947 | 10.876 | 12.252 | 14.021 |
| Onbekend | 871 | 1.168 | 1.607 | 1.656 | 2.113 |
| Totaal | 35.120 | 35.666 | 40.269 | 41.867 | 45.734 |
Limburg
| Indicator | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Belg | 7.841 | 7.616 | 8.787 | 8.317 | 9.715 |
| EU | 921 | 876 | 1.089 | 1.200 | 1.445 |
| Niet EU | 1.516 | 1.469 | 1.615 | 1.733 | 2.103 |
| Onbekend | 3.217 | 3.699 | 4.325 | 4.405 | 4.754 |
| Totaal | 13.495 | 13.660 | 15.816 | 15.655 | 18.020 |
Oost-Vlaanderen
| Indicator | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Belg | 18.610 | 17.314 | 19.340 | 18.352 | 20.230 |
| EU | 1.306 | 1.338 | 1.551 | 1.741 | 2.019 |
| Niet EU | 4.008 | 3.918 | 4.256 | 4.669 | 5.314 |
| Onbekend | 2.553 | 2.896 | 3.415 | 3.868 | 4.616 |
| Totaal | 26.477 | 25.466 | 28.562 | 28.630 | 32.182 |
Vlaams-Brabant
| Indicator | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Belg | 7.649 | 7.183 | 8.431 | 9.250 | 9.325 |
| EU | 493 | 507 | 634 | 872 | 821 |
| Niet EU | 1.715 | 1.686 | 1.822 | 2.707 | 2.819 |
| Onbekend | 1.214 | 1.190 | 1.368 | 1.331 | 1.265 |
| Totaal | 11.071 | 10.566 | 12.255 | 14.160 | 14.233 |
West-Vlaanderen
| Indicator | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Belg | 14.748 | 13.795 | 15.993 | 15.292 | 17.302 |
| EU | 488 | 518 | 692 | 795 | 926 |
| Niet EU | 2.449 | 2.411 | 2.820 | 3.236 | 4.056 |
| Onbekend | 178 | 281 | 498 | 634 | 978 |
| Totaal | 17.863 | 17.005 | 20.003 | 19.957 | 23.265 |
Wonen in Vlaanderen · Tabel 8 : nationaliteitscategorieën kandidaat-huurders per provincie. Reeks stopgezet in 2016: de nationaliteit van kandidaten wordt daarna niet meer in deze tabel gepubliceerd.
Brussel en Wallonië
- Brussels Hoofdstedelijk Gewest : niet gepubliceerd (noch door BISA noch in de jaarverslagen van de BGHM).
- Waals Gewest : niet gepubliceerd (noch in WALSTAT noch in de tabellen van de Société wallonne du logement).
Toewijzingsregels, in het kort
- Brussels Hoofdstedelijk Gewest : inschrijving bij een openbare vastgoedmaatschappij (OVM), inkomensvoorwaarden en geen eigendom; de woning wordt aangeboden volgens de volgorde van de lijst, met voorrangspunten en anciënniteit. SLRB
- Waals Gewest : één kandidatuur bij een openbare huisvestingsmaatschappij (SLSP), gemeenten in volgorde van voorkeur; toewijzing door een comité volgens de gekozen gemeente, de grootte van de woning, de inkomenscategorie en de voorrangspunten (woonsituatie, persoonlijke situatie, anciënniteit). Wallonie.be
- Vlaams Gewest : inschrijving in het centraal inschrijvingsregister; toewijzing volgens vier pijlers (absolute voorrang, lokale toewijzingsregels, inschrijvingsdatum en lokale binding), en een vereiste van basiskennis Nederlands. Vlaanderen.be · taalkennisvereiste
Bronnen en beperkingen
- IBSA (source : SLRB et SISP), Tableaux 11.3.1.2 (logements sociaux par commune, au 31/12) et 11.3.2.2 (ménages en attente selon le domicile, au 1/1)Brussels Hoofdstedelijk Gewest · 2015-2025 · bestand gedownload op 2026-11-05https://ibsa.brussels/sites/default/files/documents/11.3_logement_logements_sociaux_20260220.xlsx
- SLRB, Le rapport des statistiques des SISP 2024 est disponible (23/12/2025)Brussels Hoofdstedelijk Gewest · 2024 · bestand gedownload op 2026-11-05https://www.slrb-bghm.brussels/fr/actualites/le-rapport-des-statistiques-des-sisp-2024-est-disponible
- SLRB, Rapport annuel 2024Brussels Hoofdstedelijk Gewest · 2024 · bestand gedownload op 2026-11-05https://slrb-bghm.brussels/sites/default/files/2025-06/SLRB_RA2024_FR_web.pdf
- SLRB, Rapport annuel 2025Brussels Hoofdstedelijk Gewest · 2025 · bestand gedownload op 2026-11-05https://www.slrb-bghm.brussels/sites/default/files/2026-07/SLRB_RA2025_FR_web2.pdf
- Wonen in Vlaanderen, Huurders per gemeente (31/12)Vlaams Gewest · 2012-2023 · bestand gedownload op 2026-11-05https://assets.vlaanderen.be/raw/upload/v1719382808/Wonen_-_2023_01_Huurders_per_gemeente_dnwpud.xlsx
- Wonen in Vlaanderen, Jaarverslag 2025, toelichting (p. 27, 39, 41)Vlaams Gewest · 2025 · bestand gedownload op 2026-11-05https://assets.vlaanderen.be/image/upload/v1786959185/repositories-prd/Jaarverslag_2025_Wonen-in-Vlaanderen_toelichting_vgud7v.pdf
- Wonen in Vlaanderen, Aantal kandidaat-huurders per domiciliegemeente (31/12)Vlaams Gewest · 2011-2022 · bestand gedownload op 2026-11-05https://assets.vlaanderen.be/raw/upload/v1688033765/Wonen_-_Aantal_kandidaat-huurders_per_domiciliegemeente_2011tem2022_h2vl9j.xlsx
- Wonen in Vlaanderen (centraal inschrijvingsregister), Aantal kandidaat-huurders per domiciliegemeente op 31/12/2025Vlaams Gewest · 2025 · bestand gedownload op 2026-11-05https://assets.vlaanderen.be/raw/upload/v1786543684/repositories-prd/Aantal_kandidaat-huurders_per_domiciliegemeente_2025_ly7ojv.xlsx
- Wonen in Vlaanderen, Nationaliteitscategorie huurders per gemeente (31/12)Vlaams Gewest · 2012-2023 · bestand gedownload op 2026-11-05https://assets.vlaanderen.be/raw/upload/v1719382928/Wonen_-_2023_04_Nationaliteitscategorie_per_gemeente_qj2zjp.xlsx
- Wonen in Vlaanderen, Tabel 11 : toewijzingen (afgesloten dossiers, standaard + mutaties)Vlaams Gewest · 2018-2022 · bestand gedownload op 2026-11-05https://assets.vlaanderen.be/raw/upload/v1688034305/Wonen_-_2022_Tabel_11_Toewijzingen_kandidaat-huurders_kqfbpb.xlsx
- Wonen in Vlaanderen, Tabel 8 : nationaliteitscategorieën kandidaat-huurders per provincieVlaams Gewest · 2012-2016 · bestand gedownload op 2026-11-05https://assets.vlaanderen.be/raw/upload/v1688034247/Wonen_-_2022_Tabel_8_Nationaliteitscategorie%C3%ABn_kandidaat-huurders_ejmhvo.xlsx
- IWEPS, WALSTAT (source : SWL), Logements publics des SLSP : loués, louables non loués, non louables, part inoccupée (indicateur 244201)Waals Gewest · 2008-2025 · bestand gedownload op 2026-11-05https://opendata.iweps.be/api/data/csv/244201_0/com+period=all
- IWEPS, WALSTAT (source : SWL), Candidatures à un logement public, commune de premier choix (indicateur 244202)Waals Gewest · 2009-2026 · bestand gedownload op 2026-11-05https://opendata.iweps.be/api/data/csv/244202_0/com+period=all
- b: breuk in de reeks, aangeduid door de bron.
- Gemeenten: de Vlaamse tabellen tot het laatste gepubliceerde jaar gebruiken de indeling van vóór de fusies; de vroegere gemeenten worden apart getoond, nooit opgeteld.
- Waarden « niet verspreid », « niet beschikbaar » of lege cellen worden overgenomen zoals ze zijn, nooit vervangen door een schatting.